Bătaie de joc la adresa banului public! La final de mandat, primarul Dobre lasă o gaură de 10 milioane de euro în bugetul Ploieștiului

Bătaie de joc la adresa banului public! La final de mandat, primarul Dobre lasă o gaură de 10 milioane de euro în bugetul Ploieștiului

O nouă gafă a primarului Adrian Dobre va produce efecte grave asupra bugetului local al  Ploieștiului pe viitor.  Aproximativ 10 milioane de euro va fi nevoită Primăria Ploiești  să găsească în vistierie pentru a plăti contribuția municipalității la o investiție privind amenajarea unui terminal multimodal pentru mijloacele de transport în zona Spitalului Județean de Urgență Ploiești.

Programul este finanțat parțial prin Programul Operațional Regional, dar aproape jumătate din sumă va fi suportată de municipalitate.

Pentru a înţelege gravitatea situației, vă spunem că bugetul alocat în 2020 pentru  reparații și întreținere unități școlare este de 3,1 milioane lei, iar cel pentru reparații și întreținere drumuri este de 1,6 milioane lei, adică în total 4,7 milioane lei. Drept urmare, actualul edil, Adrian Dobre, a găsit de cuviință să cauzeze o gaură în bugetul local de peste 46 milioane lei, adică de zece  ori mai mai mare decât bugetele alocate pentru reparații în școli și reparaţii și întreținere  drumuri .

Culmea tupeului: Să te lauzi cu o cheltuială de proporții

Cum nu a fost suficient că a produs o adevărată gaură în bugetul local, primarul Adrian Dobre a emis un comunicat de presă în care se laudă cu această cheltuială de proporții.

“Menționăm că proiectul “Creșterea mobilității traficului prin realizarea terminalului multimodal Nord-Vest, incluzând și spații de parcare pentru moduri de transport auto și biciclete (Zona Spital Județean)” este în valoare totală de 98,197,848.83 leiValoarea totală eligibilă este de 52,594,092.27 lei, iar cheltuielile totale contribuţie proprie (la cheltuielile eligibile și neeligibile) sunt în cuantum de 46,655,638.41 lei.”, a anunțat primăria Ploiești, într-un comunicat de presă privind semnarea contractului de finanțare de către primarul Adrian Dobre.

De altfel, chiar edilul s-a plâns în repetate rânduri de situația financiară a Primăriei Ploiești, spunând că mare parte din bani se cheltuie cu salariile bugetarilor, iar diferența nu este suficientă pentru investiții majore. Chiar și așa, iată că acum primarul, pe final de mandat, decide ca primăria pe care o conduce să se înhame la un proiect atât de mare, la care aportul municipalității este de 10 milioane de euro.

 Să nu uităm de acele  proiectul primarul Adrian Dobre, ”grădinițele de lux”, care a fost blocat în Consiliul Local Ploiești:

Afacere sau necesitate?! Proiecte controversate privind construirea a două grădinițe în Ploiești

VIDEO| Grădinițele de ”lux” ale primarului Dobre, respinse de consilierii locali în ciuda presiunilor edilului

 

Redăm mai jos comunicatul integral emis de primăria Ploiești referitor la semnarea contractului de finanțare a proiectului:

“Primarul Municipiului Ploiești, domnul Adrian Florin Dobre, a semnat contractul de finanțare a proiectului “Creșterea mobilității traficului prin realizarea terminalului multimodal Nord-Vest, incluzând și spații de parcare pentru moduri de transport auto și biciclete (Zona Spital Județean)”.

Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-2020, Axa Prioritară – Sprijinirea dezvoltării urbane durabile, Operaţiunea – Reducerea emisiilor de carbon în municipiile reşedinţă de judeţ prin investiţii bazate pe planurile de mobilitate urbană durabilă.

Obiectivul general al acestui proiect, de care va beneficia Municipiul Ploiești, constă în asigurarea unui serviciu eficient de transport public de călători, în vederea reducerii numărului de deplasări cu transportul privat (cu autoturisme) şi reducerea emisiilor de echivalent CO2 din transport.

Astfel, prin intermediul acestui proiect se va asigura în primul rând creșterea calității și siguranței transportului public în Municipiul Ploiești, obiectiv care se va realiza în decurs de 24 luni de la semnarea contractului de finanțare. Măsurile prevăzute pentru a fi implementate în acest context sunt  următoarele:

  • Construire clădire stație capăt de linie (cu sală de așteptare, case de bilete, grupuri sanitare, punct sanitar, camera pentru mama și copil, zonă destinată șoferilor, camere tehnice, spațiu interior de joacă pentru copii, spațiu pentru dispeceratul sistemului de management al traficului);
  • Amenajarea peroanelor de îmbarcare/ debarcare pentru călători;
  • Amenajarea de platforme rutiere pentru accese;
  • Instalarea panourilor de afișare electronice: în stațiile de așteptare (în cadrul terminalului) și cele de tramvai și troleibuz;
  • Realizarea unei parcări pentru autoturisme, de tip „park and ride” (în cadrul terminalului).

Totodată, un alt obiectiv important urmărit prin punerea în aplicare a proiectului este scurtarea timpului de călătorie pentru transportul public și reducerea congestiei din traficul rutier, în Municipiul Ploieştiîn decurs de 24 de luni de la semnarea contractului de finanțare. Măsurile prevăzute pentru a fi implementate în acest context sunt  următoarele:

  • Realizarea dispeceratului pentru sistemul de management al traficului și e-ticketing ce include hardware-ul si software-ul necesare – în cadrul terminalului intermodal;
  • Instalarea de senzori de detecție a traficului, de module de comunicație cu elementele de semaforizare, de module de detecție a poziției în trafic;
  • Realizarea de lucrări de upgrade (modernizare) a sistemului de semaforizare pentru un număr de 13 intersecții.

Al treilea obiectiv important, care se va realiza prin implementarea acestui proiect, va fi reglementarea circulației mijloacelor de transport rutiere și a circulațiilor velo și pietonale, în zona de Nord a Municipiului, prin reconfigurarea străzii Găgenicare se va realiza în decurs de 24 de luni de la semnarea contractului de finanțare. Măsurile prevăzute pentru a fi implementate în acest context sunt  următoarele:

  • Extinderea carosabilului zonei ce include bucla căii de rulare a tramvaiului și intrarea Spitalului judetean, în scopul integrarii peroanelor tramvaielor în zona de transfer multimodal;
  • Amenajarea a trei parcări de biciclete pe strada Găgeni (cca. 30 locuri în fiecare parcare);
  • Pistă de biciclete cu dublu sens, pe partea dreaptă a străzii Găgeni, dinspre intrarea în municipiu către Șoseaua Nordului;
  • Amenajarea trotuarelor și pistelor de biciclete, în cadrul terminalului intermodal.

Menționăm că, proiectul “Creșterea mobilității traficului prin realizarea terminalului multimodal Nord-Vest, incluzând și spații de parcare pentru moduri de transport auto și biciclete (Zona Spital Județean)” este în valoare totală de 98,197,848.83 leiValoarea totală eligibilă este de 52,594,092.27 lei, iar cheltuielile totale contribuţie proprie (la cheltuielile eligibile și neeligibile) sunt în cuantum de 46,655,638.41 lei.”