Trotinete electrice, un nou serviciu transport în Ploiești la stadiul de proiect

Trotinete electrice, un nou serviciu transport în Ploiești la stadiul de proiect

Operatorii care au în domeniu de activitate servicii de închiriat trotinete electrice prin intermediul platformelor on-line mai au de așteptat până când vor putea intra și pe piața ploieșteană. Asta pentru că în prezent nu există un regulament privind utilizarea acestor mijloace de transport pe domeniul public din Ploiești care să fie actualizat și acceptat și de către operatori.

Consiliul local Ploiești a decis să proroge proiectul de Hotărâre privind aprobarea Regulamentului prin care se stabilesc condițiile de utilizare a trotinetelor electrice închiriate prin intermediul unei platforme online, în regim self-service, pe domeniul public.


”Grupul PNL propune prorogarea acestui proiect de Hotărâre având în vedere că există un regulament din 2021 și am ruga atât inițiatorul, pe domnul consilier Mihai Tonsciuc, cât pe reprezentanții economici interesați să vină și să închirieze trotinete să ne așezăm la aceeași masă, astfel încât să modificăm acel raport și să avem unul care să fie în regulă atât pentru municipalitate, cât și pentru operatori”, a susținut consilierul local Radu Simionescu.
Consilierul local Mihai Tonsciuc, inițiatorul proiectului, a prezentat în timpul dezbaterilor care sunt nemulțumirile operatorii care au în domeniu de activitate servicii de închiriat trotinete electrice și care doresc să își desfășoare activitatea și în municipiul Ploiești.

”Practic regulamentul de anul trecut nu a funcționat. Noi l-am aprobat, dar din păcate operatorii au constatat că regulamentul prevede anumite condiții care îi descurajează să intre în Ploiești, așa cum au intrat în București, Brașov sau alte orașe din România. Din discuțiile pe care le-am avut cu ei, principalele probleme vizavi de locuri în care pot să amplaseze trotinetele. Un alt aspect a fost legat de numărul total de trotinete, pe care ei trebuie să-l stabilească deoarece există un calcul economic nu îl știm și nici nu am avea cum”, a susținut consilierul local Mihai Tonsciuc.
Acum nu rămâne decât reprezentanții administrației publice locale și cei ai operatorilor să se pună la aceeași masă și să creeze împreună un regulament prin care se stabilesc condițiile de utilizare a trotinetelor electrice pe domeniul public, regulament care să fie aprobat în cadrul unei viitoare ședințe a Consiliului Local Ploiești.

Urmăreşte mai multe știri pe pagina de Facebook „Deprahova.ro” !

CITEȘTE ȘI:

Fostul primar Adrian Dobre: Minciuna poleită cu grafice și cifre este la fel de utilă ploieștenilor ca și apa caldă, care se întoarce ca la Ploiești și curge tot rece