PSD Prahova propune schimbarea vicepreședintelui CJ, Cristian Apostol
Conducerea PSD Prahova a decis în cadrul ultimei ședințe a Biroului Politic Județean să inițieze procedurile de revocare a vicepreședintelui Consiliului Județean Prahova, Cristian Apostol. În locul acestuia, social-democrații prahoveni îl vor propune pe consilierul județean PSD, Rareș Enescu.
”Aseară, în cadrul BPJ al PSD Prahova s-a hotărât în unanimitate inițierea procedurii de revocare a vicepreședintelui Consiliului Județean Prahova, Cristian Apostol, și nominalizarea pe această funcție a consilierului județean Rareș Enescu!”, ne-a declarat Emil Drăgănescu, coordonator comunicare PSD Prahova.
Pentru ca propunere de schimbare a vicepreședintelui Cristian Apostol să fie transformată în propunere legislativă, aceasta trebuie să fie inițiată de o treime din numărul total al consilierilor județeni.
Totodată, pentru ca Apostol să fie revocat din funcție, proiectul de hotărâre trebuie să fie votat de două treimi din numărul total al reprezentanților legislativului prahovean.
