PSD Prahova a prezentat candidații pentru 84 dintre cele 104 primării. Iată lista

PSD Prahova a prezentat candidații pentru 84 dintre cele 104 primării. Iată lista

Conducerea PSD Prahova a anunţat  vineri, în cadrul unei conferințe de presă, candidaţii formaţiunii pentru funcţiile de primari în 84 dintre cele 104 localităţi ale judeţului.

 

Bogdan Toader, președintele social-democraților prahoveni, a anunțat că în restul localităţilor, inclusiv Ploieşti, precum şi la preşedinţia Consiliului Judeţean, candidaţii vor fi anunţaţi oficial până în 15 martie,.

Totodată, acesta a anunțat şi o trecere în PSD a primarulului până acum PNL din oraşul Mizil, Silviu Negraru, fiind astăzi present la conferință.  Astfel, la alegerile din vară, edilul orașului Mizil va candida sub sigla PSD.

 

Bogdan Toader a mai declarat că patru dintre actualii primari PSD au decis să nu mai candideze, în urma unor "discuţii despre aşteptările alegătorilor", la Telega, Ceraşu, Ceptura şi Vadu Săpat, afirmând şi că mai e în discuţie situaţia din Ariceştii Rahtivani, una dintre cele mai bogate comune din România, unde a rămas ca primarul actual să anunţe în curând dacă mai vrea sau nu să candideze pentru un nou mandat.

În total, PSD Prahova a prezentat public o listă cu 84 de candidaţi, specificând că restul de 20 vor fi anunţaţi până în 15 martie.

 La Ploieşti, în calcule sunt senatorul Radu Oprea şi viceprimarul Cristian Ganea, iar un sondaj de opinie încă e în derulare. Nici la Păuleşti şi Ciorani, unde filialele locale sunt probabil în reorganizare, nu se cunosc candidaţii. Pentru funcţia de preşedinte la Consiliul Judeţean, Bogdan Toader, actualul ocupant, a declarat că doreşte să candideze şi că a fost validat de colegii din conducerea judeţeană a PSD, dar că se poate discuta despre o candidatură oficială numai după ce soseşte şi validarea din partea organizaţiei naţionale. 

 

ALEGERI LOCALE 2020 - CANDIDAȚI PSD pentru funcția de primar
PSD PRAHOVA
     
  Nume localitate NUME PRENUME
1 oras Azuga PASCU NICOLAE
2 oras Busteni GHIȚĂ IRINEL
3 oras Comarnic POPA SORIN NICOLAE
4 oras Sinaia PAVEL GEORGINI MIHAIL
5 oras Breaza RICHEA GHEORGHE
6 oras Slanic COSTEA DANELUȘ
7 oras Valenii de Munte FLORIN CONSTANTIN
8 oras Boldesti Scaeni BUCUROIU CONSTANTIN
9 oras Urlati BOLGIU COSTIN
10 oras Mizil NEGRARU CĂLIN SILVIU
11 Adunati NEGOTEI OCTAVIAN
12 Alunis BÎGIU CRISTIAN
13 Apostolache EDIȚOIU STELIAN
14 Aricestii Zeletin STAN ION
15 Baba Ana SAMSONOVICI DAN
16 Balta Doamnei MATEI CRISTINEL
17 Banesti STOICA GHEORGHE
18 Barcanesti DIMA GHEORGHE
19 Batrani STOICA FLORIN NICOLAE
20 Berceni ANDREI ALEXANDRU
21 Bertea PETCU ION
22 Blejoi DUMITRU ADRIAN
23 Boldesti Gradistea VASILE VIOREL
24 Brazi MIRCEA RADU
25 Brebu ILIOIU ION CĂTĂLIN
26 Bucov FLORIN CIOBANU
27 Calugareni ENACHE ION
28 Carbunesti CĂNĂILĂ MARIAN
29 Ceptura STANCIU GEORGE
30 Cerasu TUDORACHE FLORIN
31 Chiojdeanca BABA-IANA GHEORGHE
32 Cocorastii Colt STANCIU MARIAN
33 Cocorastii Mislii COMAN NICOLAE
34 Colceag ENACHE MARIN
35 Cornu NANU CORNEL
36 Cosminele ANTON CORNELIU
37 Draganesti TOMA IONUȚ
38 Drajna STAMA ION
39 Dumbrava GREERUȘ ION
40 Dumbravesti STATE VALENTIN
41 Fantanele NIȚU CONSTANTIN
42 Floresti TRETIACENCO PAUL
43 Fulga BADEA CONSTANTIN
44 Gherghita NICHITA MIHAIL
45 Gornet NEGOIȚESCU NICOLAE
46 Gornet Cricov ION COSTIN-EVELIN
47 Gura Vadului LUNGU CONSTANTIN
48 Gura Vitioarei MOISE ADRIAN
49 Iordacheanu CONSTANTIN AUREL
50 Izvoarele IOAN PAUL GRIGORE
51 Jugureni MARCOCEANU CONSTANTIN
52 Lapos BARBU VIOREL
53 Lipanesti STAN ALIN
54 Magurele ENE ROMELIA LUMINIȚA
55 Maneciu GHIȚĂ SPIRIDON
56 Olari VOINESCU MILICĂ
57 Pacureti ANDREESCU GRIGORE
58 Plopu DUMITRESCU RĂZVAN
59 Poiana Campina BURCI CRISTIAN
60 Poienarii Burchii GHEORGHE ION
61 Posesti SPĂTĂRELU VALENTIN
62 Predeal Sarari TOADER EUGEN
63 Provita de Jos CREȚU DANIEL
64 Provita de Sus MOVILEANU OVIDIU
65 Puchenii Mari SORIN CONSTANTIN
66 Rafov CAZANCIUC PAUL COSTIN 
67 Salcia BOȘTINĂ DAN
68 Salciile RĂDUȚĂ DAN ALEXANDRU
69 Sangeru RADU GHEORGHE
70 Scorteni PĂSCUȚOIU DANIEL
71 Secaria BĂLAN AURELIAN
72 Soimari BĂDICĂ LAURENȚIU
73 Starchiojd GÎRBEA AHMED
74 Stefesti TĂBĂRAȘ VASILE
75 Talea NEAGOE CRISTIAN
76 Tataru POPA IONUȚ
77 Teisani OPRESCU PETRE
78 Telega BREZEANU COSTEL
79 Tinosu PĂUN MARIUS
80 Tomsani PELIN FLORIN
81 Vadu Sapat TĂBÂRCĂ ADRIAN
82 Valcanesti CONSTANTIN NICOLAE
83 Valea Calugareasca NEACȘU VASILICĂ
84 Varbilau IONIȚĂ ION