Tricolorul LMV, cu gândul doar la victorie în meciul cu CSS 2 CNE UKRO!


24 ianuarie 2018

Runda a XVI-a programează, pe parcursul a trei zile, meciuri dintre cele mai atractive, echipa noastră urmând a primi replica băimărenilor de la CSS 2 CNE UKRO. O echipă aflată în criză de efectiv din cauza problemelor financiare, care a fost la un pas chiar să se retragă din campionat!

Elevii lui Sergiu Stancu şi Mădălin Marinescu au câştigat, în tur, 0-3 (12-25, 26-28, 22-25), diferenţa de valoare fiind evidentă. 
În contextul situaţiei grele a echipei de pe Valea Vişeului, internaţionalul de tineret, Paul Tudor Magdaş, a semnat în această iarnă un contract cu echipa noastră.

 

Înfrângerea de la Dobroeşti, un accident nedorit

 

Deja trecută la capitolul “accidente”, înfrângerea din deplasarea de la Dobroeşti a fost uitată. În fond, şi mai ales la sportul cu mingea la fileu, nu prea există “paşi de defilare” în campionat. Şi mai ales în cel românesc, formaţiile regăsite între locurile 1-6 fiind destul de apropiate valoric. Tocmai de aceea au existat şi vor mai fi surprize de genul celor întâmplate la jocuri precum Steaua – Tricolorul, Dinamo – Steaua sau CSM – Tricolorul. Ca să nu mai vorbim despre rezultatele obţinute de SCM “U” Craiova şi ACS Volei Municipal Zalău, fosta şi actuala campioană en-titre!

 

Declaraţia antrenorului Sergiu Stancu

 

Partida de azi reprezintă un bun prilej pentru antrenorul Tricolorului de a verifica potenţialul întregului lot. Iată ce a declarat acesta:

“Ne aşteptăm ca meciul cu băimărenii să fie unul la îndemâna noastră. Un joc în care vom putea rula tot lotul, special pentru a sesiza forma la care se află şi jucătorii care au jucat mai puţin. Din fericire, nu avem probleme medicale foarte serioase iar acesta este un lucru îmbucurător. Venim după o partidă mai puţin bună, terminată cu o înfrângere dureroasă. Acum, la acest moment, nu prea mai sunt multe de spus pentru că ce trebuia am corectat! Am analizat şi lucrurile bune şi pe cele mai puţin bune iar, de acum, trebuie să începem să ne pregătim pentru următoarele partide! Partide care sunt foarte importante pentru bunul mers al echipei” a conchis antrenorul nostru.

Meciul din această seară va fi condus de arbitri Robert Toader şi Benone Vişan (ambii din Bucureşti) iar observator din partea FR Volei va fi chiar preşedintele acesteia, bucureşteanul Gheorghe Vişan.

 

Etapa a XVI-a, azi şi mâine 

CSU “UV” Timişoara - CS Unirea Dej (se joacă joi, ora 18:00)

CS "U" Cluj – SCM “U” Craiova (se joacă azi, ora 12:00) 

CS Ştiinta Explorări Baia Mare - CS Arcada Galaţi (se joacă azi, ora 18:00)                              

CS Dinamo Bucureşti - CSM Bucureşti (se joacă azi, ora 18:00)

 Tricolorul LMV Ploieşti - CSS 2 CNE UKRO Baia Mare (se joacă azi, ora 18:00)         

 

Etapa viitoare, a XVII-a, sâmbătă şi duminică

 

Tricolorul LMV Ploieşti - CSU “UV” Timişoara (se joacă sâmbătă, ora 18:00)

CSS 2 CNE UKRO Baia Mare - CS Dinamo Bucureşti (se joacă sâmbătă, ora nu este stabilită)      

CSM Bucuresti - CS Ştiinţa Explorări Baia Mare (se joacă sâmbătă, ora 16:30)

CS Arcada Galaţi - CS "U" Cluj (se joacă sâmbătă, ora 19:30)

CSA Steaua Bucuresti - CS Unirea Dej (meci televizat de Digisport, sâmbătă, ora 15:00)

SCM “U” Craiova- ACS Volei Municipal Zalău (meci televizat de Digisport, duminică, ora 12:30)


Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Linkedin
rating
(34 vizualizări)
Dacă v-a plăcut acest articol, daţi-ne un like:


Adăugaţi un comentariu:
Folosind un cont de facebook:
sau folosind formularul următor:
Nume:

Email:

Comentariul:

Cod siguranţă:
Codul de securitateShare on Linkedin
Share on Twitter
Share on Google Plus
Share on Facebook

Copyright © - 2018 deprahova
Actualizat: 15 decembrie 2018
Statistii deprahova