Maraton de goluri în partida ACS Steagu Roşu Braşov-Petrolul Ploieşti! Lupii merg în marea finală a Cupei “Nicolae Pescaru”

4 august 2017

Maraton de goluri în această după-amiază, în partida dintre  ACS Steagu Roşu Braşov şi Petrolul Ploieşti, întâlnirea dintre cele două formaţii contând pentru Cupa “Nicolae Pescaru” .

Ploieştenii au reuşit să se impună cu scorul de 5 la 0 într-o partidă pe care au dominat-o de la un capăt la celălalt.
Vizibil inferiori Petrolului Ploieşti, jucătorii Steagului au rezistat doar 35 de minute în faţa ploieştenilor. Claudiu TUDOR a reuşit să deschidă scorul din penalty, după ce  Niţescu, plecat în flancul stâng, a fost faultat în careu de Răducanu.
Golul doi a venit la doar trei minute distanţă! Căpitanul lupilor a centrat perfect, iar Antoche  a împins balonul cu capul în poartă.
Imediat după pauză, mai exact în minutul 49, D. Gheorghe a centrat ideal pentru Vintilă, iar vârful Petrolului a majorat scorul la 0-3!
Cu toate că lupii au fost nevoiţi să joace pe o căldură infernală, aceştia nu s-au mulţumit cu avantajul de 3 de goluri.
În minutul 63, Păun a reuşit să înscrie golul cu numărul patru după două fente de efect.

Scorul final,0-5, a fost stabilit în minutul 75 atunci când, la capătul unei acţiuni personale, N. Popescu a pătruns frontal şi l-a executat pe portarul gazdelor.
Urmează ca vineri  dimineaţă, Petrolul să dispute finala cu Oţelul Galaţi, aceştia câştigand la penaltiuri în faţa celor de la CSA Steaua.

Casetă

ACS Steagu Roşu Braşov – FC Petrolul Ploieşti 0-5 (0-2)
Stadion: “Metrom” Braşov.
ACS Steagu Roşu: Murariu (cpt) – Răducan, Stoica, Cârstian, Lascu – Toma, Vasiliu, Ivan, Cîrstea, Popa – Gall. Antrenor: Florin Nistorovschi. Au mai evoluat: Pakucs, Tomi, Gruea, Fogorosi, Ciuculan.
FC Petrolul (prima repriză): Marinică – Vagner, Antoche, Puchea, Velisar – Chindriş – Lambru, Ciocâlteu, Cl. Tudor (cpt), Niţescu – Arnăutu (30 Vintilă). Antrenor: Octavian Grigore.
FC Petrolul (repriza secundă): Bolboaşă – Olaru, Chiriţă (cpt), Frâncu, Ţicu – R. Catană – N. Popescu, Ghe. Dumitru, Păun, D. Gheorghe – Vintilă (60 Stănescu).

Cupa “Nicolae Pescaru” este competiţie  aflată la prima ediţie în onoarea fostei glorii a echipei fanion a Braşovului. Evenimentul a fost organizat de către membrii fondatori ai ACS Steagu Roşu, cei care, cu mari eforturi, încearcă să menţină vie istoria şi tradiţia fotbalistică de la Poalele Tâmpei.